Przejdź do głównej zawartości

30 dni z książką

Jednym z moich ulubionych blogów jest - "Z lektur prowincjonalnej nauczycielki". Wczoraj przeczytałam ostatni wpis dotyczący zabawy pt. "30 dni z książką". Każdego dnia trzeba było podać jeden tytuł . Każdy dzień był pod innym hasłem. Muszę przyznać ,że było to wielkie wyzwanie dla mnie i skłoniło mnie do prześledzenia mojej drogi czytelniczej, jak i do głębokich przemyśleń.Odkąd pamiętam zawsze towarzyszyły mi książki i wybrać każdego dnia tę jedną było mi bardzo trudno. Nawet wciągnęłam do zabawy Artura, gdy nie mogłam zdecydować się. Jedno jest pewne, mogę podzielić moje zainteresowania na etapy i z każdego wybrać po jednym egzemplarzu.Ale wtedy było by każdego dnia wpisane po trzy tytuły. Tak więc po długich przemyśleniach, po burzliwych dyskusjach udało mi się stworzyć własną listę książek  30 dni:
1.Dumas Aleksander, "Trzech muszkieterów".
2.Donna Williams, "Nikt nigdzie".
3.George Orwell,"Bez tchu".
4.Lucy Maud Montgomery, "Ania z Zielonego Wzgórza."
5.Irvin Stone, "Pasje utajone czyli życie Zygmunta Freuda".
6.Ana Cholewa- Selo, "Oswoić los".
7.Marco Polo,"Opis Świata".
8.Marcin Bruczkowski, "Tokio nocą".
9.Paweł Jasienica, "Rzeczpospolita Obojga Narodów".
10,11.Astrid Lindgren, "Dzieci z Bullerbyn".
12.Tiziano Terzani, "Nic nie zdarza się przypadkiem".
13.Munro Leaf, "Byczek Fernando".
14.Aleksander Sołżenicyn, "Archipelag Gułag".
15.Wojciech Cejrowski, "Rio Anaconda".
16.Henryk Sienkiewicz, " Trylogia".("Potop" i "Pan Wołodyjowski".)
17.Henryk Sienkiewicz,"Ogniem i mieczem".
18.Michoił Zoszczenko, "Opowiadania".
19.B.N.Kaufman, "Przebudzenie naszego syna".
20.Waldemar Łysiak, "Wyspy zaczarowane".
21.Nie ma takiej ( nie wstydzę się przeczytanych książek.)
22.Biblioteka Poznaj Świat
23.Maria Kuncewiczowa,"Tristan 46".
24.Ryszard Kapuściński,"Szachinszach".
25.Gustaw Holoubek, "Wspomnienia z niepamięci".
26.Nie wiem
27.Książka o Bartoszu
28.Beata Pawlikowska," Blondynka u szamana".
29.Paulo Coelho
30.Joanna Chmielewska 

Komentarze

  1. Ale fajna zabawa! Szkoda,że o niej nie wiedziałam, też bym chętnie wzięła udział. A w punkcie 27 pierwsze co przyszło mi do głowy, to to samo co Tobie - książka o Moim Synu ;-)
    pozdrawiam serdecznie ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę to w każdej chwili można się w nią pobawić i wbrew pozorom wcale nie jest łatwa, ale zmusza do przemyśleń.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…