Przejdź do głównej zawartości

Klucz

Od jedenastu lat poszukuję klucza do serca i duszy mojego syna.Kiedy już wydaje mi się, że go mam, Bartosz patrzy na mnie tymi wielkimi szarymi oczami i już wiem.......to nie ten. Tak więc gra zaczyna się od nowa. Chociaż wiem jedno dopóki sił starczy nie poddam się! Znowu zaczynamy poszukiwania, bo zaczęły się sprawdziany, które szkoła mi przesyła. Tak się umówiłam , że sprawdzimy sposoby i formy przepytania Bartka. Na pierwszy ogień poszła fizyka. Przygotowałam dwie formy sprawdzianu. Przy okazji wyszła sprawa dyscypliny. Bartek zupełnie wypadł z rytmu nauki i systematycznych klasówek. Luz jaki mu ofiarowałam i elastyczność w nauce podziałał destrukcyjnie. Dwa dni zajęło mi przemyślenie sprawy i wróciłam do typowego planu lekcyjnego. Podział na lekcje i przerwy , z klasówkami, które jednocześnie będą pracami domowymi. Zachowamy stały rytm dnia,jak najmniej zmian w planie i stałe godziny zajęć. Na to czas zacząć........klucz gdzieś leży.

Komentarze

  1. ja też czasem myślę, że dla Mikołaja stały rytm jest lepszy niż swoboda, chociaż wciąż szukam klucza...
    powodzenia w szukaniu ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. I nawzajem! Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ja nienawidzę dyscypliny i stałego rytmu dnia, ale cały czas nad sobą pracuję. W końcu jestem poważną, odpowiedzialną rodzicielką ( tak sądzę?).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…