Przejdź do głównej zawartości

Mały Książe - wersja współczesna


plakat do filmu Mały Książę (2015)
Mały Książę w reżyserii Marka Osborna

 Kolejna bajka, która mnie zachwyciła po "Sekretach morza" i "W głowie się nie mieści". Wzruszająca i aktualna opowieść o świecie współczesnym z historią Małego Księcia w tle. Główna bohaterka Mała Dziewczynka, która urodziła się w rodzinie ludzi bardzo zapracowanych w korporacji. Tata odszedł, bo praca była najważniejsza, ale pamięta o urodzinach córki przysyłając co roku ten sam prezent - szklaną kulę z wieżowcami w których mieszczą się biura. Mama korporacyjna perfekcjonistka działająca według określonego schematu i wychowująca dziecko jak tresowaną małpkę.Programuje ją na swój obraz i podobieństwo. Aż któregoś dnia, kiedy plan A nie wypala (czyli córeczka nie dostaje się do wymarzonej szkoły) i wprowadzony został plan B (przeprowadzka do nowego domu), dziewczynka spotyka szalonego dziadka, który jest jej sąsiadem. Okazuje się, że dziadek jest pilotem, który spotkał Małego Księcia. Pomału zaprzyjaźnia się ze swoją małą sąsiadką opowiadając jej historię Małego Księcia i Róży. Dzięki tej przyjaźni dziecko odkrywa uroki spontanicznej zabawy, moc wyobraźni a przede wszystkim co to jest przyjaźń i miłość.  
Mogę jeszcze dodać, że bardzo podobała mi się animacja. Połączenie animacji komputerowej rodem z Pixara z animacją kukiełkową. Efekt zabójczy
Mam ( od jakiegoś czasu) wrażenie, że współczesne bajki tak naprawdę są kierowane do ludzi dorosłych, aby im co jakiś czas przypominały, że też byli dziećmi i świat wyglądał zupełnie inaczej z tamtej perspektywy.
W każdym razie gorąco polecam przede wszystkim dorosłym .
                                                                                                                                                                                                    
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…