Mandale

Od dwóch miesięcy odwiedzam różne blogi, gdzie dzieci uczą się w domu. Uderzyło mnie, że bardzo dużo mają plastyki. Obojętne czy uczą się przyrody, polskiego, czy też matematyki. Powiem szczerze, jestem beztalencie do wszelkich prac plastycznych, ale pomyślałam sobie może jednak warto spróbować. Bartek zawsze miał kłopoty z motoryką małą. Nie potrafił zostawić śladu na kartce żadnym pisakiem, kredką itp. Długo się z tym zmagaliśmy, aż nadszedł dzień, gdzie w zeszycie cienkopisem napisał pierwszą literę. Potem przyszedł czas na ołówek i kredki. A potem przestaliśmy rysować, malować i lepić. Między czasie kupiłam mandale do nauki liter, bardziej kładąc nacisk na te litery niż na pracę artystyczną. Aż do wczoraj kiedy znowu wyciągnęłam mandale, kredki, papier kolorowy, a dziś moim chłopakom ( w soboty chodzą na zakupy) przykazałam by zakupili kredki świecowe. Po obiedzie posadziłam Bartka przy stole i najpierw dałam mu plastelinę. Ulepił bałwana. Zachęcona jego zainteresowaniem podsunęłam mu kredki świecowe i mandale. Efekt wszystkich nas zaskoczył. Niech żyją zajęcia Artystyczne!
Mandala [okrąg] jest to geometryczny diagram. Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami. Mandala pojawiła się w Tybecie w VIII w. W życiu Tybetańskich mnichów pełni rolę instrumentu do modlitwy i medytacji.Tworzyli skomplikowane, piaskowe mandale.Mnisi podróżują do wielu krajów na świecie i tworzą piaskowe mandale jako symbol pokoju i przyjaźni.
Technikę mandali w edukacji stosuje się do wyciszenia i poprawienia koncentracji jak i do kreatywności. Np. nauczyciele matematyki wykorzystują ją do omawiania zasad symetrii. Pełni też funkcję dekoracyjną. Do pracy twórczej wykorzystuje się piasek, kredki, plastelinę, farby, ryż, różne nasiona, kolorowy papier a nawet owoce. Niektórzy haftują i rzeźbią. Należy pamiętać, że prace nad mandalą powinny odbywać się w skupieniu i ciszy, można włączyć spokojną lub powiązaną z tematem rysunku muzyką.
Wydawnictwo WIR ma do wyboru tematyczne mandale np.: literowe, matematyczne, przyrodnicze, okolicznościowe. My na pewno skorzystamy.

Komentarze

 1. Super mu wyszło.

  A tak przy okazji, to nawet nie wiedziałam, że na lekcjach stosuję Mandale ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetnie sobie Bartek poradził!
  A tak przy okazji: mi też brak talentów plastycznych, ale jestem przekonana, że dzieci potrzebują takich zajęć. A dzięki Bogu, mamy internet i można korzystać z podpowiedzi mam - artystek!

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda. Ubolewam,że wcześniej tego nie robiłam.No cóż,niema co płakać nad rozlanym mlekiem tylko brać się do roboty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne takie mandale do nauki literek.
  My kiedyś z Mateuszem malowaliśmy proste mandale, wzorowane na mandalach Shahidy. Nawet miałam puścić je na bloga
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

"Maria i ja"

Twoje dziecko jest inteligentne.