Przejdź do głównej zawartości

XV Festiwal Muzyki Dawnej im.Mikołaja z Radomia
Wczoraj o 19.30 poszliśmy na przedostatni koncert festiwalu, który odbył się w kościele oo.Bernardynów w Radomiu. Występował zespół Arcus Poloniae Marii Pomianowskiej. Tytuł koncertu "Mikołaj z Radomia i jego czasy". Wybrałam ten koncert ze względu na panią Marię Pomianowską. Pierwszy raz zetknęliśmy się z jej twórczością , bodajże trzy lata temu, kiedy to przyjechała do Radomia z zaproszonymi gośćmi z Iranu. Koncert  pt."Jedwabnym szlakiem" przenosił nas w świat muzyki Dalekiego Wschodu. Teraz oprócz utworów Mikołaja z Radomia usłyszeliśmy ludowe pieśni z XV wieku jak i muzykę z Indii i Persji również z tego okresu. Tym razem gośćmi pani Marii był muzyk jezowy z Izraela i  muzyk z Iraku. Pani Pomianowska, absolwentka AM im. Fr. Chopina w Warszawie, wiolonczelistka zafascynowana starymi instrumentami muzycznymi na których gra obecnie.Są to instrumenty strunowe, które ponad 100 lat temu jeszcze były powszechnie używane, a obecni są zupełnie nieznane. Co ciekawe zostały odtworzone przez artystkę jedne tylko z obrazka, a inne z zachowanego jedynego egzemplarza. Wykonanie utworów jest pełne ekspresji i improwizacji pod czas grania. A już oberek to mistrzostwo świata, nogi same  rwą się do tańca.
Dla zainteresowanych podaję stronę: www.pomianowska.art.pl
Dzięki Pani Marii nie tylko zainteresowaliśmy się muzyką przez nią proponowaną, ale odwiedziliśmy też Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu i okazało się, że artystka jest tam częstym gościem. Muzeum mieści się w pałacu Szydłowieckich i oprowadza po nim bardzo miła pani.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…