Przejdź do głównej zawartości

GOL !

No i ......już po wszystkim. Hiszpanie okazali się nie do pokonania i zaskoczyli chyba wszystkich, a już mnie na pewno. Bardzo dobry mecz i zasłużona wygrana. Moja córa zapytała wczoraj - " i co wy teraz będziecie oglądać?", cóż niebawem olimpiada więc emocji starczy do końca wakacji. A wracając do piłki nożnej. Chciałam polecić - nie tylko dla chłopców - książki Luigi Garlando, pt."Pierwszy mecz" oraz "Ruszamy do Brazylii". Autor jest włoskim dziennikarzem sportowym. ze swoim znajomym Stefano Turconi - ilustratorem- stworzyli niebanalną opowieść o grupie dzieciaków zafascynowanych futbolem. Między wierszami pojawiają się nazwiska znanych piłkarzy i nazwy znanych klubów. Jest dobra zabawa i współzawodnictwo, szczypta humoru ( trenerem książkowej drużyny jest francuski, ekscentryczny kucharz , który był w przeszłości piłkarzem) , a ilustracje to króciutki komiksy. Po przeczytaniu pierwszej części kupiłam piłkę, trampki i kopiemy codziennie ( z nadzieją, że dla Bartka stanie się to tok samo przyjemne jak pływanie). Może to dziwne, że mnie fascynuje piłka nożna,ale właściwie moje dzieciństwo wiąże się ściśle z tą dyscypliną sportu ponieważ mój ukochany dziadek ( tata mojej mamy), był trenerem piłki nożnej i międzynarodowym sędzią. Spędzałam niejedną niedziele na stadionie ( nie było kiedyś "kiboli") i oglądałam wszystkie mecze polskiej reprezentacji w latach 70 i 80. Czyli w dniach chwały. Może dane będzie mi znów pokibicować wspaniałej drużynie polskiej, chociaż na razie się na to nie zanosi i Orliki tu nie pomogą. Ale kto wie, wiara czyni cuda -czyż nie?!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…