Przejdź do głównej zawartości

Urodziny

Nasz niezwykły syn dzisiaj kończy 15 lat.Ponieważ jesteśmy rodziną wierzącą, takie uroczystości poprzedzane są Mszą Św. w intencji Jubilata. Ja zawsze mdlę się słowami Ruperta Isaccsona :" Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale Spraw by jego życie stało się do zniesienia." Życzymy naszemu synowi by na tyle się usamodzielnił, by pewnego dnia sam odkrywał świat , by na swojej drodze spotykał życzliwe osoby. 

 
Jak co roku obchodzimy jego urodziny na działce u moich rodziców. Traktujemy tę uroczystość też jak pożegnanie wakacji, choć co dwa lata w ostatni weekend  sierpnia odbywa się w Radomiu Air Show i wtedy żegnamy lato kibicując wspaniałym lotnikom z całego świata, którzy przez dwa dni robią na niebie fantastyczne rzeczy,  zapierające dech w piersiach.
Jednak w tym roku to urodziny Bartosza są imprezą pierwszoplanową. Po grill- part , Magda postanowiła sprawić mu od siebie prezent i poszli do kina na "Meride Waleczną", nową produkcję Disneya.
A tak się bawiliśmy:
Komentarze

 1. Bartoszu - wszystkiego najlepszego! piękny pomysł z Mszą św., a te słowa o tym, by nie wyzdrowiał, tylko o życiu łatwiejszym do zniesienia - cudo! powiem szczerze, że w swoje urodziny też poszłabym na Meridę Walczącą -jestem fanką Pixara - od lat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu Bartosza!
   Nasz syn ma "kręćka" na punkcie ich filmów i dzięki nim umie troszkę mówić. Kiedyś nawet robiliśmy sobie rodzinny konkurs pt. "Z jakiego to filmu?". Gdy Bartek powiedział jakąś sekwencję lub zaśpiewał.

   Usuń
  2. u nas przez rok codziennie Józek oglądał "Potwory i spółka" - w którymś momencie mówiliśmy już tylko zdaniami z filmu. Józek oczywiście spał wtedy w piżamie z Sullym, pod pachą nosił Mike'ego, a w reklamówce pozostałe postacie z filmu.

   Usuń
 2. Najlepsze życzenia dla Bartosza! Niech na swojej drodze spotyka tylko życzliwe osoby ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…