Przejdź do głównej zawartości

"Świry,dziwadła i Zespół Aspergera" - Luke Jackson

Jest to jedna z moich ulubionych książek z kręgu Autyzm. Napisana przez uzdolnionego nastolatka z Zespołem Aspergera ( dla nie wtajemniczonych to "lekka" odmiana autyzmu). Napisał ją z myślą o takich osobach jak on, ale też o nas przeciętniakach, którzy uważają się za normalnych (cokolwiek to oznacza).
Zawiera wiele porad jak poruszać się w świecie zdominowanym przez "normalnych" i stara się przekazać swój punkt widzenia na wiele codziennych spraw. Począwszy od zachowań kompulsywnych, fiksacjach, kłopotach w kontaktach z rówieśnikami jak i leczeniu, sporcie, szkole i relacjach z płcią przeciwną.
Wszystkie rady Luke przekazuje w prosty, zabawny sposób z wielkim dystansem do samego siebie.
Mój ulubiony fragment, który rozbawia mnie do łez to z rozdziału piątego pt. "Zmysły i zdolności zmysłowe".

Kontakt Wzrokowy

"Niekiedy bardzo trudno jest skoncentrować się na słuchaniu i patrzeniu jednocześnie. Ludzi trudno zrozumieć, bo ich słowa są często bardzo tajemnicze, ale kiedy dodatkowo porusza się im się twarz, brwi unoszą się i opadają, a oczy najpierw rozszerzają, a potem zwężają, nie mogę przy jednym podejściu tego wszystkiego opanować, i prawdę powiedziawszy, nawet nie próbuję.
Spróbuj patrzeć na usta jak ktoś mówi i zobacz, ile kształtów przybierają. Pewna trudność, która się tu pojawia, polega na tym, że zaczyna cie to bawić i zapominasz o słuchaniu. Innym dobrym rozwiązaniem jest potrzeć na ucho mówiącego. Jest to dobre dlatego, że przypomina ci o słuchaniu i nie dostarcza żadnych zakłóceń ( chyba, że trafisz na kogoś, kto rusza uchem!)."

Trzynastolatek, który potrafi przekazać dlaczego tak, a nie inaczej się zachowuje, dlaczego tak, a nie inaczej się uczy i wreszcie dlaczego tak, a nie inaczej rozumie otaczający go świat, jest kopalnią wiedzy dla takich jak on i dla nas, którym przyszło żyć z "Innymi".

Dedykowana tym, którzy czują, że są inni.
Zawsze pamiętaj, że inne jest świetne!


"Świry, dziwadła i Zespół Aspargera" - Luke Jackson -  Wyd.Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2005

Komentarze

 1. bardzo lubię tę książkę i zawsze czekam na ciąg dalszy, ciekawa jestem, jak mu się układa, co teraz robi Luke

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luk to już mężczyzna i napisał więcej książek, gra i śpiewa w założonym przez siebie zespole, a także nagrał audycje dla stacji BBC

   Usuń
  2. gra i śpiewa w zespole!? on jest po prostu niesamowity...a te inne jego książki - tylko po angielsku? czy czytałaś coś jeszcze jego autorstwa?

   Usuń
  3. Napisał książkę o diecie w autyzmie, ale nie jest przetłumaczona. Po polsku wyszła książka pt."Zespół Aspergera w okresie dojrzewania. Wzloty, upadki i cała reszta" z przedmową Luka i jeden rozdział napisała jego mama.

   Usuń
 2. It's awesome to pay a quick visit this site and reading
  the views of all colleagues on the topic of this piece of writing, while I am also zealous of getting experience.  My blog post ... live jasmine [live-jasmin-discount.mydownloads4free.com]

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Maria i ja"

Ostatnio ukazało się sporo nowych pozycji książkowych z magicznego kręgu - spektrum autyzmu.
Jedną z nich jest "Maria i ja" autorstwa Miguela Gallardo, wyd.Egmont. Książka , a w zasadzie komiks, jest rekomendowany przez Fundację Synapsis.
Miguele Gallardo jest tatą Marii, która ma autyzm. Jest cenionym ilustratorem i również rysuje dla swojej córki , która ma niezwykłą zdolność zapamiętywania imion wszystkich ludzi, których spotyka.
Jego rysunki są dla niej formą komunikacji i porządkowania świata.
Publikacja ma przybliżyć problem autyzmu tym którzy niewiele o nim wiedzą. Jednak mam wrażenie, że ci którzy nic nie wiedzą niewiele zrozumieją z tej publikacji. A ci , którzy borykają się na codzień z autyzmem  troszkę się uśmiechną  rozpoznając samych siebie.
Mnie najbardziej urzekł sposób w jaki ojciec opisuje swoja niezwykłą córkę, ich wzajemne relacje. Fantastycznie są też  przedstawione dwie rozmowy między nimi.
Na koniec dołączono piktogramy z życia codziennego, które od …

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

No cóż,  jako że posiadamy dziecko z autyzmem w naszej bibliotece nie może zabraknąć książek na ten temat. Są to publikacje naukowe jak i opowieści rodziców i samych osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera.
Jedną z ostatnich książek na ten temat  jest włośnie " Opowieści ojca przez mongolski stepy w poszukiwaniu cudu". Wspaniała opowieść o podróży całej rodziny do krainy szamanów, nieskażonej przyrody i stad dzikich koni - do Mongolii.
Dla mnie jest to pasjonująca książka nie tylko ze względu na pokonywanie choroby dziecka, a raczej jego dysfunkcji, w radzeniu sobie w prozaicznych, codziennych sprawach. Bo jak powiedział autor, zwracając się do Boga : "Nie proszę by wyzdrowiał z autyzmu, ponieważ jest to częścią jego osobowości, ale spraw by jego życie stało się do zniesienia". Przepiękna opowieść o podróży w nieznane, o odkrywaniu innego oblicza świata.
Polecam wszystkim, którzy kochają podróże, odkrywanie nieznanych kultur i ludzi.
Rupert Isaacson - "Opowieść…

Twoje dziecko jest inteligentne.

Książka Dawny Markovej i Anne Powell pt. "Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł" jest dla rodziców i dla nauczycieli, że nauka nie musi być utrapieniem i nudą. Jej autorki- doświadczone nauczycielki, terapeutki , a przede wszystkim matki- próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Dzielą wzorzec myślenia na sześć typów:
1.słuchowo - ruchowo- wzrokowy;
2. słuchowo - wzrokowo-ruchowy;
3.ruchowo-słuchowo-wzrokowy;
4.ruchowo-wzrokowo-słuchowy;
5.wzrokowo-ruchowo-słuchowy;
6.wzrokowo-słuchowo-ruchowy.
W przystępny i łatwy sposób podają jak obserwować dziecko, na co zwrócić uwagę przy obserwacji aby określić wzorzec myślowy dziecka. Jeśli   będziemy je znać nauka nie będzie mordęgą, ale przyjemnością dla obu stron. "Nie zapominajmy,że umysł dziecka jest prawdziwą żywą maszyną do nauki. Jego przeznaczeniem jest uczenie się i twórczość. Depresja, urazy, choroba, złe samopoczucie - t…