"Świry,dziwadła i Zespół Aspergera" - Luke Jackson

Jest to jedna z moich ulubionych książek z kręgu Autyzm. Napisana przez uzdolnionego nastolatka z Zespołem Aspergera ( dla nie wtajemniczonych to "lekka" odmiana autyzmu). Napisał ją z myślą o takich osobach jak on, ale też o nas przeciętniakach, którzy uważają się za normalnych (cokolwiek to oznacza).
Zawiera wiele porad jak poruszać się w świecie zdominowanym przez "normalnych" i stara się przekazać swój punkt widzenia na wiele codziennych spraw. Począwszy od zachowań kompulsywnych, fiksacjach, kłopotach w kontaktach z rówieśnikami jak i leczeniu, sporcie, szkole i relacjach z płcią przeciwną.
Wszystkie rady Luke przekazuje w prosty, zabawny sposób z wielkim dystansem do samego siebie.
Mój ulubiony fragment, który rozbawia mnie do łez to z rozdziału piątego pt. "Zmysły i zdolności zmysłowe".

Kontakt Wzrokowy

"Niekiedy bardzo trudno jest skoncentrować się na słuchaniu i patrzeniu jednocześnie. Ludzi trudno zrozumieć, bo ich słowa są często bardzo tajemnicze, ale kiedy dodatkowo porusza się im się twarz, brwi unoszą się i opadają, a oczy najpierw rozszerzają, a potem zwężają, nie mogę przy jednym podejściu tego wszystkiego opanować, i prawdę powiedziawszy, nawet nie próbuję.
Spróbuj patrzeć na usta jak ktoś mówi i zobacz, ile kształtów przybierają. Pewna trudność, która się tu pojawia, polega na tym, że zaczyna cie to bawić i zapominasz o słuchaniu. Innym dobrym rozwiązaniem jest potrzeć na ucho mówiącego. Jest to dobre dlatego, że przypomina ci o słuchaniu i nie dostarcza żadnych zakłóceń ( chyba, że trafisz na kogoś, kto rusza uchem!)."

Trzynastolatek, który potrafi przekazać dlaczego tak, a nie inaczej się zachowuje, dlaczego tak, a nie inaczej się uczy i wreszcie dlaczego tak, a nie inaczej rozumie otaczający go świat, jest kopalnią wiedzy dla takich jak on i dla nas, którym przyszło żyć z "Innymi".

Dedykowana tym, którzy czują, że są inni.
Zawsze pamiętaj, że inne jest świetne!


"Świry, dziwadła i Zespół Aspargera" - Luke Jackson -  Wyd.Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2005

Komentarze

 1. bardzo lubię tę książkę i zawsze czekam na ciąg dalszy, ciekawa jestem, jak mu się układa, co teraz robi Luke

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luk to już mężczyzna i napisał więcej książek, gra i śpiewa w założonym przez siebie zespole, a także nagrał audycje dla stacji BBC

   Usuń
  2. gra i śpiewa w zespole!? on jest po prostu niesamowity...a te inne jego książki - tylko po angielsku? czy czytałaś coś jeszcze jego autorstwa?

   Usuń
  3. Napisał książkę o diecie w autyzmie, ale nie jest przetłumaczona. Po polsku wyszła książka pt."Zespół Aspergera w okresie dojrzewania. Wzloty, upadki i cała reszta" z przedmową Luka i jeden rozdział napisała jego mama.

   Usuń
 2. It's awesome to pay a quick visit this site and reading
  the views of all colleagues on the topic of this piece of writing, while I am also zealous of getting experience.  My blog post ... live jasmine [live-jasmin-discount.mydownloads4free.com]

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Opowieść ojca przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu" - Rupert Isaacson

"Maria i ja"